DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 31.08.2019 11:22:42 

Yamaha Virago XV 535

Elektrika

 
Návod na kontrolu dobíjení : motoride.sk/
Ještě jeden test : Klikni

         

Stator a indukční snímač pro zapalování          Umístění statoru a snímače ve víku

  

                                                                                                                   

Rotor alternátoru                                              Rotor alternátoru v motoru                                  

 

  Stahovák rotoru alternátoru.


Jak změřit alternátor.


 

 

 


 
Náhrada regulátoru dobíjení 1 : Klikni
Náhrada regulátoru dobíjení 2 : Klikni
 


 
Náhrada za startovací relé : Klikni
 
 

Pro kontrolu start.relé lze hlavní kontakty překlenout.


Benzinové čerpadlo

Čerpadlo musí natlakovat výstup a zpomalit, až se zastaví. Tedy až se naplní karbce a plováky zavřou. Pak při poklesu tlaku na výstupu (membrána se zvedne a kontakty sepnou) opět jednou, nebo párkrát cvakne a zase se zastaví. Při odpojených vývodech musí "vrčet" stále".

Čerpadlo je spínáno relátkem, jehož cívka je napájena z jednoho vývodu TCI jednotky. Po zapnutí napájení jednotka čerpadlo sepne a pokud do pěti vteřin nepřijdou impulsy z vybavovacích cívek na klice (=motor se nezačne otáčet), zase jej vypne. Potom jej znovu zapne až s příchodem impulsů z kliky a jestliže se motor zastaví, jednotka opět počítá 5 vteřin a pak čerpadlo vypne.
Takže jestli po zapnutí spínačky relátko sepne (je umístěné pod pravou, nebo levou boulí, společně s TCI a přerušovačem blinkrů) a po cca 5 vteřinách opět rozepne (pokud během té doby nezapneš startér), je to v pořádku.

Autor : J.M.K.

 

Čerpadlo je vlastně jen Wagnerovo kladívko(zvonek)a funguje stejně...po elektrický stránce jsou tam tři věci, které se můžou pokazit...první je kontakt kladívka...to se dá řešit výměnou, nebo opravou kontaktů...druhá věc je, že je tam paralelně ochranná dioda...tu můžeš klidně vyštípnout, je tam jen kvůli přepólování a zpětným štosům z elektromagnetu...a třetí věc je přerušenej vodič cívky...dá se bez problému přemotat...každá z těch věcí je bez problému řešitelná pro průměrného kutila.

Autor : Bandaska

  Oprava čerpadla : Klikni


                               Řídící jednotka zapalování                                      Indukční snímač                  

Autor : 1100 Virago

http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=495
 
Viraga po celou dobu své výroby používala systém zapalování TCI (což je zkratka pro "transitorised coil ignition" nebo "transistor controlled ignition"). Je to v podstatě "elektronické kladívko", princip samotného zážehu je shodný jako u mechanického přerušovače. V okamžiku přerušení elektrického proudu procházejícího zapalovací cívkou je vygenerován výboj vysokého napětí a na svíčce v důsledku toho přeskočí jiskra. Liší je jen způsob, jakým je toto přerušení provedeno.
Základem pro určení okamžiku zážehu je indukční snímač polohy klikového hřídele (na obrázku má číslo 4:

http://partsdepot.cz/picdily/34858.jpg ). Ten reaguje na výstupky na vnějším obvodu rotoru magneta a při jejich přiblížení a oddálení v důsledku otáčení rotoru generuje příslušný signál. Starší modely XV535 mají dvoucívkové provedení, kdy pro řízení zážehu každého válce je použit samostatný snímač. Novější modely pak mají snímač jediný, který generuje kladný řídící puls pro jeden válec a záporný pro druhý.
Spouštěcí signály ze snímačů jsou pak vedeny do řídící jednotky zapalování, umístěné u XV535 v pravé schránce vedle nádrže (na schématu má číslo 14:
http://partsdepot.cz/picdily/34865.jpg ). Řídící jednotka obsahuje vstupní zesilovač, obvod řízení předstihu a výkonový stupeň. Zesilovač má za úkol jen zvýšit napětí vstupních pulsů na potřebnou úroveň. Obvod řízení předstihu pak na základě aktuálních otáček motoru, které jsou určeny frekvencí pulsů ze snímače, generuje časovou prodlevu mezi snímacím pulsem a okamžikem zážehu. Platí, že čím nižší otáčky, tím delší je prodleva, což znamená menší předstih. S rostoucími otáčkami se prodleva zkracuje a předstih zvětšuje podle výrobcem definované závislosti. Výkonový stupeň se pak stará o samotné přerušení proudu protékajícího zapalovacími cívkami (číslo 1 a 5 na schématu http://partsdepot.cz/picdily/34865.jpg )a tím vygenerování jiskry.
Zapalovací cívky jsou ve standardním autotransformátorovém provedení, jaké jsou známy z klasický Jawiček a Škodovek. Primární vinutí je složeno z menšího počtu závitů silnějšího vodiče, a na ně navazuje sekundární vinutí z několika tisíc závitů tenkého vodiče. Přerušení proudu vyvolá vysokonapěťový impuls na sekundární straně, který je přes vysokonapěťové kabely přiveden na odrušené kabelové koncovky (č. 9 na schématu
http://partsdepot.cz/picdily/34865.jpg
) a na zapalovací svíčky.
Kvůli jednoduchosti provedení se neřeší, jestli úvrať při které k vygenerování jiskry dochází je pracovní (ventily jsou zavřené) nebo ne - v obou úvratích dochází k přeskoku jiskry. Odpadá tím nutnost dalších snímačů, které by zjišťovaly ještě polohy vačkových hřídelí.
Konstrukce zapalování TCI je robustní a málo náchylná k poruchám. Nejčastější závady bývají způsobené korozí na konektorech, stárnutím vysokonapěťových kabelů, které pórovatí a mívají pak tendenci probíjet na kostru, stárnutím a nárůstem odporu kabelových koncovek, které způsobují zeslabení jiskry. Vzácně se stává, že selžou snímače polohy klikové hřídele, u verzí se dvěma snímači se pak někdy stane, že se kablíky ve svazku zlomí a vzájemně spojí, takže snímače dávají násobné falešné impulsy a zapalování je pak rozhádané. Selhat může i samotná řídící jednotka, jako každé elektronické zařízení. Problémy se snímači, koncovkami i konektory jsou snadno identifikovatelné pomocí ohmmetru, probíjení kabelů bývá viditelné v šeru pouhým okem. Vady řídící jednotky se nejsnáze zjišťují její dočasnou záměnou za jiný kus - tady je jen zapotřebí dávat pozor, aby byla použitá správná jednotka pro jedno - nebo dvousnímačovou verzi.
 
Dík autorovi za spolupráci.
 

Akumulátor vhodný pro Virago 535 - já mám EXIDE EB12AL-A .    

Kolem akumulátoru mám plastový pásek ( nebo silnější silonový vlasec ) pro snadnější vytažení  akumulátoru z kastlíku. Kontakty jsou opatřeny redukcí, pro rychlejší a snažší montáž kabelů.                                                               

       
 
                                                                                                                                                                              Redukce
  Akumulátory YUASA : Klikni
 

Vše o akumulátorech a nabíjení od K1400 : Klikni
 

Kontrola zapalovací cívky : 
 
 
 

Zde jsou za klaksonem pod plastovým krytem schovaný zapalovací cívky.
 
 

 
Používám tuto nabíječku od Lidla za 499 Kč na moto i auto a zatím jsem spokojený.Už je v prodeji u Lídla i novější verze, která je na 6V i 12V.

   
 
TRONIC T4X je primárně zapojená nabíječka (s měřením a regulací) s pulzním udržovacím nabíjením vhodná k dobíjení a udržovacímu nabíjení 12V olověných akumulátorů (baterií), s elektrolytickým roztokem nebo gelem. Nabíječka má ochranné zapojení proti špatnému zapojení, jiskření a přehřátí. Olověné akumulátory můžete nechat k těmto nabíječkám stále připojené, aniž by to ovlivnilo funkci elektroniky vozidla. Napájecí napětí: 230 V AC / 50 – 60 Hz. Nabíjecí napětí: 14,4 V. Nabíjecí proud: 0,8 - 3,6 A. Doporučená kapacita: 1,2 - 120 Ah.
 
Návod TRONIC T4X CZ : Klikni

Nová nabíječka z Lídlu


Manuál svíček : Klikni


Srovnávací tabulky svíček BRISK : Klikni

 

 
Elektrická schemata : Klikni
 

 
Svíčka NGK BPR6ES nebo ekvivalent BRISK LR15YC
 
                                                     
Zapalovací svíčka japonského výrobce NGK                                   BRISK    
 
Určeno pro motocykly:
Yamaha XV 535 Virago (1997)
Yamaha XV 535 Virago (1998)
Yamaha XV 535 Virago (1999)
Yamaha XV 535 Virago (2000)
Yamaha XV 535 Virago (2001)
Yamaha XV 535 Virago (2002)

Diagnostika zapalovacích svíček.

 

 
Další elektrická schemata : 
                                                                                    
 
 
image

 
 
image