vzduchem chlazený, 4 dobý, 4 ventilů, 2 válcový do V motor, 70 úhel válců, |
Zdvihový objem: 535 cm3 |
Vrtání x zdvih: 76 x 59 mm |
Kompresní poměr: 9 :1 |
Max. výkon: 44 k (31 KW) 7500 (ot/min) |
Max. točivý moment: 46 Nm 6000 (ot/min) |
Plnění motoru: 2 Mikuni karburátor, 34mmmm průměr difuzoru |
mazání: mokrá skříň |
převodovka: 5ti stupňová |
spojky: mechanicky ovládaná, mokrá skříň, vícelamelová |
primární převod: řetězem |
typ pohonu: kardan |
Rám: ocelový dvojitý spojený |
odpružení předního kola: teleskopická vidlice, 36mm mm rozměr duše |
zadní odpružení: kyvná vidlice |
závěs / stopa: 31 °/122 mm |
rozvor: 1520 mm |
Brzdy vpředu: 298 mm mm kotouč, 2 pístkový třmen |
Brzdy vzadu: 200mm mm buden, |
Přední pneumatika: 3.00-19 |
Zadní kola: 140/90-15 |
výška sedla: 720 mm |
kapacita palivové nádrže: 13,5 l (rezerva: 3,5 l) |
suchá hmotnost: 182 kg |
celková hmotnost: 197 kg |
akumulátor: 12 |
startér: elektrický |
Volnoběžka startéru je schovaná za rotorem alternátoru.
Volnoběžka : Klikni
Tlaky ve válcích motoru.
Oprava ustřižených šroubů volnoběžky od Petra alias Viragodědka.
Popis závady - Virágo XV 535 nejde nastartovat.
Začalo to bez jakéhokoliv varování. Vše fungovalo do poslední chvíle. A pak jsem přišel do garáže, vytlačil motorku a chtěl jsem odjed. Ale při zmáčknutí tlačítka startéru jsem slyšel jen točící se startér. Po několika pokusech jsem ještě zkusil zařadit rychlost a postrčením motorky protočit motor jestli si to náhodou „ nesedne „ Stále nic a tak zastrčím motorku zpět do garáže a jdu žhavit PC a na internetu hledat rady a zkušenosti s takovými příznaky.
Většina komentářů k tomuto problému končila konstatováním, že problém je ve volnoběžce. A tak jsem začal počítat. Sada pro renovaci volnoběžky kolem 1000Kč, celá volnoběžka cca 5-6000Kč. A šli na mě mrákoty.
Pro zjištění rozsahu závady je třeba provést demontáž levého víka motoru a stáhnout rotor alternátoru. A tak jsem se do toho pustil.
Začal jsem samozřejmě vypuštěním oleje.
Potom jsem zdemontoval držák stupačky a řadící páky aby byl přístup ke spodním šroubům na víku motoru.
Vyšrouboval jsem všechny šrouby a víko dal stranou.
Tím se otevřel přístup k rotoru alternátoru ke kterému je zezadu volnoběžka přišroubovaná.
Rotor je proto potřeba stáhnou s kónusu hřídele. Nejdříve se musí povolit a vyšroubovat středový šroub, který drží rotor na hřídeli. Rotor se přidrží stranovým klíčem 32 a středový šroub se povolí. Šroub má normálně pravý závit. Pak se musí k demontáži rotoru s hřídele použít stahovák. Já jsem použil stahovák, který jsem měl ještě z JAWY 90 Cross. Jen jsem do něj vyvrtal tři nové šrouby s roztečí tří volných závitů v rotoru. Rozteč závitů je 70 mm. Potom jsem středový šroub stahováku opřel přes ocelovou kuličku na střed hřídele a dotáhnul. Úderem kladiva do středového šroubu stahováku došlo k odskočení rotoru od hřídele.
Varianta stahováku :
Pak jsem objevil, v čem byl problém, že nešlo motorku nastartovat. Kdyby bylo vše v pořádku, tak by při demontáži rotoru šla s rotorem i volnoběžka, která je přišroubovaná třemi šroub k rotoru. Ale mě zůstala volnoběžka po demontáži na hřídeli.
Tři imbus šrouby byly totiž ustřižené.
Koupil jsem tři kusy pevnostních imbus šroubů M8x12 ( pevnostní třída 12,96 ) potřel je tmelem na zajištění šroubů ( šroub i závit jsem předtím odmastit) a přišrouboval jsem jimi volnoběžku k rotoru. Šrouby jsem ještě zajistil důlčíkem. Takhle vypadá komplet sešroubované volnoběžky s rotorem.
Potom už zbývá provést zpětnou montáž. Rotor s volnoběžkou nasadit na hřídel a zajistit šroubem. A v tom se objevil problém. Válečky jsou ve volnoběžce vloženy volně a proto, když se komplet rotoru s volnoběžkou nakloní do svislé polohy, aby se nasunul na hřídel, tak horní váleček vypadne. Tak jsem si lámal hlavu jak to vyřešit. Napadlo mě namazat váleček vazelínou a povedlo se. Váleček to podrželo a já mohl rotor s volnoběžkou nasunou na hřídel. Dotáhl jsem středový šroub a mohl jsem pokračovat. Přišrouboval jsem zpět víko motoru. ( V případě poškozeného těsnění dát nové ). Namontoval jsem zpět držák stupačky a řadící páky.
Jako poslední jsem našrouboval zpět vypouštěcí šroub oleje a nalil olej.
Tak a teď jsem byl napnutý, jak to dopadlo. Zapnul jsem zapalování, zmáčknul startér a „ hurá „ motor naskočil.
Myslím, že by se tento popis opravy mohl někomu hodit a proto jsem ho napsal.
Viragodědek
Velký dík Petrovi.
Možno dokoupit opravnou sadu, třeba tady : Klikni
Zalomený šroub.
Šroub se dá z hliníkového bloku vyleptat pomocí kyseliny dusičné (HNO3). V našem případě jsme vzali víčko z pet flašky, provrtaly ho 5 vrtákem, a nalepili silikonem na karter. Do víčka jsme nalili kyselinu, a nechali to takhle do druhého dne. Během cca 24 hodin zmizelo cca 8mm šroubu, poté jsme sundali víčko, zkontrolovali jsme výsledek, ještě ale kus šroubu zbýval, takže jsme znovu nalepili víčko a nalili do něj kyselinu. Schnutí lepidla jsme chtěli urychlit přímotopem, při té příležitosti jsme zjistili, že pokud se karter s kyselinou zahřeje, celá reakce probíhá mnohonásobně rychleji a efektivněji. Šroub se nám tedy povedlo odstranit perfektně, navíc hliník a závit v něm zůstali naprosto nepoškozené. Berte to jako návod, přijde mi to lepší a bezpečnější než odvrtávání. Snad se vám to bude hodit.
POZOR kyselina leptá jen železo, proto pozor na ostatni železné části, dobře zakrýt, třeba alobalem.
K té koncentraci, použil jsem 65% HNO3 zředěnou 1:1 s destilovanou vodou. Šroub je pryč a hliník bez újmy. Chce to hodně zahřívat, reakce je opravdu o hodně bouřlivější. Já použil normální fén.Může být i horkovzduška.
Spojka montáž a demontáž : Klikni
Pro lepší přístup k zadním ventilům je dobré odšroubovat spínací skříňku a nechat ji viset na kabelech.Jinak doporučuju u zadního výfukového ventilu nahradit šroubky šteftama bez hlavičky zašroubovanými do hlavy a na to pak dát matice-čepičky. Víčko se pak daleko lépe trefuje na své místo. U obou sacích ventilů pomůže aspoň po jednom šteftu, u předního výfukového není zapotřebí žádný, tam je přístup jedna báseň.
Zpráva od: 1100Virago
Tak jsem teď dělal ventilové vůle na jedenáctce a povzpomínal, jak to bylo u 535. Takže jen s demontáží spínačky jsem samozřejmě kecal - odšrouboval jsem po stranách nádrže ty chromované bubliny a nechal viset na drátech a hadičkách. Pak jsem oddělal sedlo, vzadu odšrouboval nádrž a podepřel, aby se trochu zvedla (stačí pár centimetrů). Tím pod ní vznikne dost prostoru, aby byl hodně dobrý přístup k víčkům ventilů. No a do třetice ta spínačka na držáku, kterou jsem taky na drátech jen odtáhnul stranou ať nepřekáží zadnímu výfukovému ventilu.
Sací ventil : 0,07 - 0,12 mm
Výfukový ventil : 0,12 - 0,17 mm
Značky pro nastavení vůle ventilů :
TDC for rear cylinder = nastavení ventilů pro zadní válec
TDC for front cylinder = nastavení ventilů pro přední válec
FIRING RANGE for rear cylinder = okamžik zážehu pro zadní válec (kontrola předstihu)
Otvor A na víku je kontrolní otvor pro značky
Otvor B je na klíč pro otáčení klikovkou
Napínák rozvodového řetězu
Od 1100virago : Viraga mají dvojzvratná vahadla, která nemají žádné stranové vymezení. Časem si vychodí lehkou stranovou vůli a v momentě, kdy se pootočí seřizovací šroub ventilů, dochází v okamžiku uvolnění ventilu k odskoku vahadla na stranu. Přitom to prostě cvakne. Zvuk je slyšet tím víc, čím větší jsou vlivem teploty vůle a čím řidší je olej. Pokud liješ 10W, přejdi na 20W, trochu se to ztiší. Ale smiř se s tím, že tiché jako nové to už nebude.
Pokud je ten zvuk pravidelný, neřeš to, u vzduchem chlazeného motoru je to normální. Teprve pokud se ti začnou ozývat nepravidelné zvuky, není něco v pořádku.
Olejové čerpadlo Sací koš
Výměna ložisek v krku řízení
Autor : Renda XV 500 Č. Budějovice
Dal jsem se do výměny ložisek krku řízení a podělím se o pár skušeností třeba se někomu budou hodit.Řízení mělo v přímém
směru mrtvý bod, což se těžko zjišťuje při koupi bez hlavního stojanu,když je přední kolo pod zátěží,ale po nadlehčení předního
kola na hlavním nebo servisním stojanu poznáte v pohodě.
Většinou se jedná o vymačkaná ložiska.Zakoupil jsem ložiska SSY 125 pro xv 535 od QMP za 1190,- sedly parádně akorát
nedodávaj do sady spodní těsnící kroužek OV 49 39 5.Musel jsem zdemontovat rukojeti,přepínače,páčky,zrcátka,světlo,kontrolky,
horní brýle s tacho,v předním světle elekro žádný problém vše je barevně odlišeno nebo svorkovnice,které nejdou zaměnit,pak už jen povolíte matku řízení a vidle bez předního kola vytáhnete.Stará ložiska jsem vyťukal duralem ven z krku z vidle sklepal kroužek a šup tam s novýma opačný postup klasika promáz českou ložiskovou vazelínou a montáž všeho zpět.
Nová ložiska jsou válečková na místo původních kuličkových.
V yamaze chtěli za práci 2600,- já to dělal 4 hoďky.
Zdravím a dík za tvorbu stránek pomohli mi při výměně, snad těchto pár informací pomůže zas jinému.
Výměna řidítek.
Co je skryto pod víčkem.
Převod na kardan.
Čidlo pro neutrál